ПАМ’ЯТКА АЧС
Бериславське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області інформує в зв’язку з виявленням африканської чуми свиней на території приватного домогосподарства с. Новоолександрівка, Баштанського району, Миколаївської області, до зони нагляду включено наступні населені пункти Бериславського району, Херсонської області: с. Рівнопілля, с. Микільське, с. Буцівське, с. Новопавлівка, с. Червона Людмилівка, с. Веселе, с. Нова Калуга, с. Нова Калуга Друга, с. Світлівка, с. Кочубеївка, с. Орлове, с. Нова Шестерня, с. Первомайське, с. Біла Криниця. З метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації на території Бериславського району Херсонської області та недопущення занесення африканської чуми свиней рекомендуємо власникам, які утримують поголів’я свиней, посилити заходи профілактики АЧС.
Африканська чума свиней (АЧС) – особливо небезпечна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням та високим ступенем смертності. Гине до 100% інфікованих свиней.
Африканська чума свиней (Pestis africana suum) – контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків.
Резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).
Основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та занесення збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців). Холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування). Виявивши хвору тварину (нестандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі, необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини.
Щоб уникнути розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів:
• Утримувати свиней в приміщенні, дотримуючись закритого режиму роботи;
•не дозволяти відвідувати господарство стороннім особам;
•не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
•не купувати тварин у місцях стихійної торгівлі;
•не утримувати свиней в домашніх господарствах мисливцям, працівникам лісу та працівникам свиноферм;
•не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою.
У разі виявлення у домашніх чи диких свиней клінічних ознак чи підозріло хворих тварин негайно сповістіть фахівця Бериславської районної державної лікарні ветеринарної медицини:
- селище Велика Олександрівка – Баженов Андрій Валерійович моб. 067 437 3751;
- селище Нововоронцовка – Кошман Микола Григорович моб. 097 649 7773;
- селище Високопілля – Матвійчук Володимир Вікторович моб. 097 498 9208.