Міжнародний день людей з інвалідністю
3 грудня в Україні та світі відзначають Міжнародний день людей з інвалідністю, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році. Цього дня світова спільнота привертає увагу до успіхів в побудові інклюзивного середовища, нагадує про толерантність, гідність, людяність та рівні права.
Однією з важливих сфер забезпечення рівних можливостей людей з інвалідністю є зайнятість. В Конституції України закріплено, що кожен має право на належні, безпечні та здорові умови праці. Якщо ж здоров’я працівників потребує додаткового облаштування робочих місць, то роботодавці мають створити усі необхідні умови, які не обмежуватимуть реалізацію трудового потенціалу громадян.
Чинне законодавство України передбачає низку гарантій та пільг для осіб з інвалідністю, зокрема:
- Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 року люди з інвалідністю мають право працювати на підприємствах, а також займатися підприємницькою чи іншою діяльністю, яка не заборонена законом, тобто реалізовувати свої творчі та виробничі здібності.
- Роботодавці, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для осіб з інвалідністю, у т. ч. спеціальні робочі місця. Статтею 19 Закону № 875-XII встановлено норматив у розмірі 4% людей з інвалідністю від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працюють від 8 до 25 осіб, то одне робоче місце.
- Відповідно до ч. 3 ст. 26 КЗпП України, при прийнятті на роботу, для осіб з інвалідністю не встановлюється випробування.
- строковий трудовий договір підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором (частина перша статті 39 КЗпП України);
- при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі, при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації надається особам з інвалідністю внаслідок війни, працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання (пункти 5, 7 частини статті 42 КЗпП України);
- за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності.
- У випадках, передбачених законодавством, на роботодавця покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.
- Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (статті 55, 63) (стаття 172 Кодекс законів про працю України).
Мета Держпраці — забезпечити, щоб усі працівники мали рівні можливості та умови для реалізації своїх професійних амбіцій. Закликаємо роботодавців бути відкритими до адаптації робочих місць, робити їх доступнішими та комфортнішими для осіб з інвалідністю. Акцентуємо і на використанні новітніх технологій для поліпшення умов праці та інтеграції таких людей в робочий колектив.
Давайте працювати разом над тим, щоб кожен працівник в Україні відчував себе цінним і важливим членом нашого суспільства.