Кожен херсонець має право на відновлення.
Перебування регіону в складі тимчасово окупованих територій протягом тривалого часу, щоденні військові обстріли та руйнація інфраструктури зумовлюють на території Правобережної Херсонщини ряд негативних наслідків, зокрема, таких, як вимушене переміщення жителів, людські втрати, втрата правовстановлюючої документації на власність, матеріальна та моральна шкода, борги за комунальні послуги.
Брак доступу цивільного населення прифронтових територій Херсонської області до правових послуг, а також територій області, повернутих під контроль України (особливо, в сільській місцевості) призводить до ускладнення процесів відновлення пошкодженої інфраструктури та отримання компенсацій, пов’язаних з повномасштабним вторгненням, у тому числі через Міжнародний реєстр збитків, підтвердження відповідних правових статусів, тощо.
За даними Херсонської ОВА, станом на 21.08.2024 року пошкоджено 29 591 об’єктів, і поки позитивне рішення про виплату державних компенсацій прийнято лише по 4099 заявам, кількість пошкоджень зростає в середньому на 3,33% щомісяця (за 2024 рік). Слід припустити, що національний механізм компенсацій не є доступним абсолютно, у зв’язку із чим Міжнародний реєстр збитків для України очікує до 10 мільйонів заяв.
Разом із цим, через постійні обстріли спостерігається значний брак спеціалістів юридичного сектору: у зв'язку з реальною загрозою та важкими умовами праці залучення профільних спеціалістів до роботи в регіоні є ускладненим.
Складна ситуація з вирішенням юридичних питань виникла і у органів самоорганізації населення Херсонщини. Зокрема, евакуація керівництва органів самоорганізації населення та часткова втрата документів, фактично, паралізували представництво та управління такими об'єднаннями, ускладнюючи відновлення інфраструктури та отримання компенсацій. Ця проблема загострюється через постійні руйнації, вихід з ладу обладнання і комунікацій та накопичені проблеми з обслуговуючими комунальними підприємствами.
Завдяки підтримці міжнародних партнерів, зокрема, Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ), Генерального Директорату Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги, а також Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ на території Херсонської області розпочато проєкт «Право на відновлення», який реалізує ГО «Місто сили».
В рамках даного проєкту кожен херсонець, включаючи тих, хто покинув території Херсонської області, перебувають в Україні чи за кордоном, а також голови, члени правління, учасники чи представники ОСББ, садових товариств, кооперативів та інших органів самоорганізації населення, комунальних та державних установ можуть отримати безоплатну професійну правову допомогу з УСЬОГО СПЕКТРУ ЮРИДИЧНИХ ПИТАНЬ, зокрема:
- реєстрації завданих війною збитків в Державному та Міжнародному реєстрах збитків, включаючи окуповані території та території активних бойових дій
- відновлення правовстановлюючої документації на нерухоме, рухоме майно
- проблемні питання оплати, реструктуризації боргів по комунальним послугам
- отримання та перерахунок пенсії, оформлення соціальних та ін.статусів
- оплата земельного податку та податку на нерухомість
- зміна складу правління, голів ОСББ, СТ, ГК, тощо
- організація проведення загальних зборів учасників установ самоорганізації населення, внесення змін до установчої документації
- інших юридичних питань.
Для отримання допомоги можна звертатись за наступними контактами:
тел. +380952164611
ел.пошта: pravova@mistosyly.org
веб-сайт: https://mistosyly.org/pravova/
Правова допомога надається фаховими юристами та адвокатами Громадської організації «Місто сили» у співпраці з органами локальної та державної влади в рамках проєкту «Право на відновлення: вирішення правових викликів мешканців прифронтових територій Херсонської області, повернутих під контроль України». Даний проєкт здійснюється в межах мультидонорського проєкту «Посилення потенціалу спільнот на півдні та сході України через місцеві ініціативи (EMPOWER)», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) спільно з Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги та реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ